Поліція нагадує: домашнє насильство карається законом!

13.01.2020


Як правило, самі жертви не можуть припинити знущання та продовжують терпіти. Запам’ятай: якщо він любить, то ніколи не вдарить; зробити боляче - це не прояв симпатії; твоя "хата не скраю" - ти можеш допомогти. Досить терпіти! Ми допоможемо. 

Законодавство закріплює поняття домашнього насильства як протиправне діяння у статтях як адміністративного, так і кримінального кодексів України. 
Відповідно до ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення домашнє насильство трактується як умисне вчинення будь-яких діянь фізичного, психологічного чи економічного характеру, унаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпілого. 


Фізичне насильство - коли кривдник  завдає особі фізичного болю, спричиняє тілесних ушкоджень. Психологічне – словесні образи або погрози, залякування, переслідування. Економічне ж насильство може проявлятися у формі позбавлення члена сім’ї житла, їжі, одягу та іншого майна чи коштів. 
Якщо протягом року на порушника вперше накладається адміністративне стягнення за таке діяння, то він каратиметься штрафом (170-340 грн.), або громадським роботами (30-40 годин), або арештом до 7 діб. 


Поняття домашнього насильства закріплене і у ст. 126-1 Кримінальному Кодексі України. Але його форми, фізичного, психологічного та економічного характеру, уже розширені.


Фізичне насильство включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, учинення інших правопорушень насильницького характеру.


Психологічне проявляється у формі словесних образ, погроз, у тому числі щодо третіх осіб, принижень, переслідувань, залякувань, інших діянь, спрямованих на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб тощо.


Економічне насильство – умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.


Крім того, кримінальний закон виділив ще й ознаку систематичності, тобто подібні діяння, щоб називатися злочином, мають бути вчинені 3 і більше рази.


Потерпілими від них можуть бути подружжя чи колишнє подружжя або інша особа, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах.


Наслідком цього злочину є фізичні або психологічні страждання, розлади здоров’я, втрата працездатності, емоційна залежність або погіршення якості життя потерпілої особи.


Відповідно до Кримінального кодексу домашнє насильство карається громадськими роботами (150-200 годин), або арештом (до 6 місяців), або обмеженням волі до 5 років, чи ув’язненням до 2 років.

Центральний відділ поліції
Донецької області

Цікаве

Відеопроекти

Програма

Газета